Drůbež
Chov masné drůbeže
ROSS 308
Ross 308 se stal jedním z nejpopulárnějších brojlerů na celém světě. Jeho reputace je postavena na schopnosti rychlého růstu s minimální spotřebou krmiva. Je preferován u vyšších integrovaných celků, které potřebují nadprůměrné užitkové vlastnosti kombinované s vyrovnaným osvalením těla a vysokými výnosy svaloviny.
COBB 500
Cobb 500 – robustní brojler rychlého růstu s vynikající konverzí krmiva. Brojler Cobb 500 je znám svou schopností dosahovat vysokých denních přírůstků při použití levnějších krmiv s nižšími hladinami živin. Tím je možné dosáhnout nejnižších nákladů na kilogram živé hmotnosti.
Husa Landenská
Husy landeské byly vyšlechtěny v jihozápadní Francii. Jsou klidného temperamentu a i ve větších skupinách velmi snášenlivé. Vynikají rychlým růstem a velmi dobrou zmasilostí, ovšem při větších nárocích na množství a kvalitu krmiva. Jsou obzvlášť vhodné k výkrmu na velká játra. Pud sezení na vejcích a vodění housat není u většiny hus zachován.
Jde o husy středního tělesného rámce s mohutným, poměrně dlouhým, širokým, velmi hlubokým a poněkud zvednutým trupem s výrazně vyvinutým a velmi hluboko spuštěným dvojitým podbřiškem. Jejich hlava je poměrně velká, nepříliš dlouhá, vyšší a širší se silným zobákem a hluboko zasazenýma očima, které jim dodávají zachmuřený výraz. Krk je středně dlouhý, silnější s výrazně tvarovaným peřím v horní části. Postoj středně vysoký a běháky silné, světle oranžové. Peří nepříliš tvrdé s vyšším podílem prachového.
Hmotnost se u housera pohybuje okolo 7,5 kg a u husy 6,5 kg.
Chovají se především ve zbarvení divokém, ale i bílém.
Vlaška koroptví
Původ: Pochází ze selské slepice v Itálii (Vlaška ve staročeš- tině znamenala Italka) a zřejmě již s Římany dorazily až k Rýnu. V Německu přešlechtěna do poněkud odlišné- ho typu a na vyšší snášku.
Charakteristika: V České republice patří mezi nejpočetněji zastoupená lehká plemena slepic. Vyznačuje se živým tempera- mentem, rychlým růstem, raností a dobrou snáškou, která je 160 až 200 vajec s bílou až krémovou skořáp- kou. Těžiště snášky vlašek je v jarním až letním období.
Mohou mít jednoduchý, nebo růžicovitý hřebínek.
Vlašky nejsou přešlechtěné jak leghornky a jsou velice dobře přizpůsobené naším i drsnějším klimatickým pod- mínkám.
Hmotnost: Kohout váží 2,20 až 3 kg a slepice 1,75 až 2,5 kg.
Zdroj: https://www.zoo-vyskov.cz/products/vlaska-koroptvi/
Krůta bronzová
Poměrně staré, původem americké, těžké plemeno krůt. Vyniká rychlým růstem a velmi dobrou zmasilostí. Je náročné na množství a kvalitu krmiva.Jde o krůty těžkého typu, velkého tělesného rámce s mohutným, protáhlým, širokým, hlubokým trupem hruškovitého tvaru neseným pod úhlem 45°. Krocani mají na hrudi černou štětku. Hlava je poměrně mohutná, středně dlouhá, široká, neopeřená, hustě posázená masitými bradavicemi modré až blankytně modré barvy, které se při vzrušení zvětšují a červenají. Na čele je žlábek, ze kterého vyrůstá masitý výrůstek, který se při vzrušení zvětšuje a u krocanů padá na stranu. Zobák je silný, středně dlouhý, obličej neopeřený a pod zobákem je volně visící neopeřený kožní záhyb až do poloviny krku. Krk je středně dlouhý, nesený v mírném oblouku, v horní polovině neopeřený. Ocas je dlouhý, nasazený v linii zad, takže směřuje k zemi. Při vzrušení jej krocani postaví a rozevřou do vějíře. Postoj je velmi široký a středně vysoký. Holeně i běháky středně dlouhé. Krocani mají vyvinuté ostruhy.
Hmotnost se u krocanů pohybuje mezi 13 a 16 kg a u krůt mezi 7,5 a 9 kg.
Chovají se pouze v černošedém zbarvení.
Perlička modrá
Perlička (předek perličky modré) pochází z Afriky. Mnohdy ji můžeme zahlédnout, nebo slyšet v dokumentech věnujících se životu zeber, lvů a pakoní na savanách jižní a střední Afriky. Ve své domovině je hojně zastoupená, je známá svou nebojácností ale zároveň i velkou ostražitostí. Díky svému křiku a obezřetnosti se stala důležitou součástí každodenního života dalších zvířat a varovný pokřik perliček je již instinktivně vnímám většinou živočichů za signál dát se do pozoru. Bohužel stejnou funkci se snaží perličky plnit i na našem dvorku. (bohužel pro sousedy) ostatní drůbež si velmi brzy zvykne, že pokud je spuštěn rámus je zapotřebí tomu věnovat alespoň minimální pozornost.
Úspěch perliček spočívá v jejich instinktu žít v hejnu. V jednotě je síla a tak je samotné chování této drůbeže značně ovlivněno počtem kusů, které máme. V případě jednoho perláka a 2 perliček je obvykle na dvorku klid. Perličky se začlení mezi slepice. Ale stačí komando o počtu 5 kusů a perličky se stanou velmi drzé. Alespoň na mém dvorku si vybudovali značný respekt. Přestože byly vypuštěny do osazenstva výběhu jako poslední, měl z nich strach i dospělý kohout. Snad možná víc než síla je to právě jejich podivné chování, rychlé výpady s okamžitým úskokem. Čím je počet jedinců v hejnu větší, tím jsou drzejší a jednotnější. Hromadné pokřiky na sousedy, útěky dále od domova nejsou výjimkou. Zmínil jsem se, že perlička dobře létá, přesto ale dává přednost chůzi po vlastních. Let využívá především jako možnost rychlého útěku. Samci rádi vylétávají na kůly a kraje střeh, kde před soumrakem vyřvávají a nelze opomenout i snahu perliček hřadovat na stromech pokud nemají k dispozici vhodný perličník.
V samotném hejnu nejsou pravidla dána striktně. Často se stane, že si ptáci navzájem pletou své soky a pak dochází ke zmatku a chaosu. Pokud budeme sledovat hejno, které je v klidu a má odpolední siestu, můžeme vypozorovat znaky v chování, které ukazují na dominantní jedince, podřízenost nebo šikanu. Stačí však trochu perličky postrašit a táhnou za jeden provaz. Z pozorování jsem si všiml ještě jedné situace, kdy panuje mír a klid. Je to případ, kdy se ptáci čistí a rovnají si peří. Je zvykem, že si navzájem ozobávají nečistoty (a v Africe pravděpodobně i parazity) na holé kůži v okolí hlavy. Takový jedinec pak natáhne krk, do široka otevře zobák a nechá své kolegy, aby vyškubali vše, co tam nepatří. Samci, kteří se ještě před chvíli nemohli ani strpět si najednou dovolí nechat dotýkat navzájem na těchto citlivých místech.
Zdroj: https://drubez.chovzvirat.com